Jūs esat šeit: Dārza plānošana, ierīkošana Laiks rīkoties un īstenot iecerēto!

Laiks rīkoties un īstenot iecerēto!

E-pasts Drukāt PDF
Pergola dabā

Izej laukā. Jūti? Kaut kas ir mainījies. Gaiss smaržo savādāk, putnu dziesmas kļūst arvien skaļākas un daudzveidīgākas. Saules stariņi biežāk un stiprāk mūs samīļo. Ir atnācis PAVASARIS!

Teritorijā, kurā ir tikai celiņi, bet nav stādījumu - nevar uzskatīt par dārzu. Stādījumi, celiņi, apgaismojums, arhitektūras mazās formas papildina un izceļ viens otru. Savstarpēji harmonējot stilā, toņu gammā, formās spēj padarīt vidi atbilstošu Jūsu vēlmēm un iecerēm.

Dārzs ir tik pat individuāls un personisks, cik atšķirīgi mēs esam. Vajag vadīties pēc tā, kas patīk Jums, Jūsu ģimenei un tikai tā. Jo galu galā tas ir Jūsu zemes gabaliņš. Tā kā modes tendencēm raksturīgi mainīties arī dārza arhitektūrā mēdz parādīties lietas, kas ir kā ‘pēdējais modes kliedziens'. Kam sekosiet Jūs? ‘Modes kliedzienam' vai savām personīgām izjūtām izvēlēties Jums.

Protams, tā ir, jo vairāk cilvēks redz, jo vairāk idejas nāk viņam prātā. Lai Jūsu acu priekšā pavērtos plašāka iespēju amplitūda, pastāstīšu par vienas teritorijas labiekārtošanas priekšlikumu.

Ārkārtīgi lielu lomu spēlē ēkas arhitektūra, izkārtojums dabā, izmantotie materiāli, stils, reljefa un teritorijas īpatnības. Kā saka, tas diktē noteikumus. Šajā gadījumā teritorija ir garena, ēka ir robusta un tiek izvietota teritorijas kreisā pusē. Kā apdares materiāls te figurē koks un dzeltens, nevienādas formas kaļķakmens. Teritorija robežojās ar kaimiņiem, kuru ēka ir samērā tuvu iecerētai un patiesībā arī vienīgai vietai atpūtas zonas veidošanā. Starp ēkas kreiso malu un žogu jāparedz iespēja novietot automašīnu. Tālākajā stūrī ar laiku paredzēts celt saimniecības ēku. Teritorijas labā puse ir ar izteiktu reljefu un dabīgu meža zemsegu, kuru prātīgi būtu sakopt un saglabāt. Kāpēc gan ne, meža stūrītis dārzā!

Par ceļa seguma pamata materiālu ir izvēlēts betona bruģakmens. Tā kā fasādes toņu gammā ir brūns koks un dzeltens akmens, vispiemērotākā bruģakmens krāsa ir brūna. Dabīgs granīta bruģis veidos interesantu rakstu dzīvojamās ēkas iebraucamā daļā un tāds pats fragments parādīsies atpūtas laukumā. Dabīgs materiāls iezīmēs kvadrātiņu aprises (kontūras), pats pildījums ir betona bruģa klājums, kurš šahveida ritmos maina savu virzienu. Granīta bruģis būs skaists akcents - rota betona bruģī, atšķirīgas faktūras, un laba toņu saskaņa. Šajā gadījumā ceļš kalpo arī mājas apmales funkciju. Ja arī Jums ir līdzīga situācija, veidojiet šādu celiņu diezgan platu. Tāds celiņš būs gan ērts, gan funkcionāls.

Atpūtas laukums ir izvietots blakus izejai dārzā, un ir ļoti ērts saimnieces rosībai , bet ko lai dara ar tik tuvu esošiem kaimiņiem. Kā norobežoties?

Viens no variantiem ir - skuju, vai lapu kokaugu dzīvžoga stādīšana. Otrs, vizuāli paaugstināt žogu nepieciešamajā posmā ar pergolas elementu. Šīs variants mūsu gadījumā ir interesantāks un neparasts risinājums. Pergola daļēji tiks apaudzēta ar vīteņaugiem. Formas un krāsu daudzveidīgie lapu un skuju kokaugu stādījumi rotās pergolas priekšplānu. Tādā veidā atpūtas laukums no kaimiņu puses tiks atdalīts un ieskauts stādījumos.

Tā kā saimnieki izteica velmi lapenes izvietošanai, bija jāatrod vieta arī tai. Lapenes vietas labākā atrašanās vieta šajā gadījumā ir esošā reljefa pakājē. Lapene kļūst kā atdalošais elements starp intensīvi kopjamo zālienu un esošās pameža zemsegas. Priekšplānā tiks atdalīta ar šūnakmens brīvi krauto nelielu atbalsta mūrīti. Nelieli mūrīšu fragmenti, pildot stādījumu rotas funkciju, parādīsies arī divās dobēs. Piekļūšanu lapenei nodrošinās zālienā iesēdinātās lielas dolomīta plāksnes. Ja ir vēlme, vietā, kur tiks šķērsota dobe, var uzlikt arkas tipa pergolu, apaudzējot to ar vīteņiem. Šāds risinājums piešķirs taciņai romantisko noskaņu.

Iekšējais pagalms netiek lutināts ar saules gaismu, tas savukārt ietekmē augu izvēli, kurā dominēs dažādi skuju kokaugi, atšķirīgi gan ar formu, gan ar skuju krāsojumu. Šim ansamblim piebiedrosies mūžzaļie rododendri, hortenzijas. Atradīsies vieta arī ēncietīgām ziemcietēm ar krāsainu lapojumu. Mājas priekšpusi no iebraucamā ceļa atdalīs tūju dzīvžogs, kurš stiepsies līdz reljefa krituma vietai.

Ak, jā! Apgaismojums!? Ļoti svarīga un nepieciešama lieta dārzā. Viens ir izgaismot celiņus, atpūtas zonu , otrs -stādījumus un dekoratīvus elementus. Mēs vēlamies gan vienu, gan otru. Gaismas ķermeņu izvēli nevajadzētu atstāt novārtā, jo to veiksmīgi piemeklētais vizuālais izskats var tikai izdaiļot kopējo ainu. Mūsu izvēle krīt uz kubikveida gaismas ķermeni, kas var pildīt arī soliņa lomu. Ar prožektoriem izgaismosim pergolas režģveida elementus. Savukārt pie eglēm iekārtosim stabiņu ar rozetēm, kas atvieglos egļu pušķošanu Ziemassvētku laikā.

Nu ko, laiks spert arī Jums drosmīgu un pārliecinātu soli savā teritorijā! No Sirds Vēlu Jums Veiksmi!