Jūs esat šeit: Dārza plānošana, ierīkošana Krūmu izvēle. Krūmu vērtība

Krūmu izvēle. Krūmu vērtība

E-pasts Drukāt PDF
Apstādījumi

Kas tad nu ir vērtīgākais? Auga augstums, vainaga kuplums, zaru faktūra un krāsa, ziedu lielums un to blīvums, lapu tonalitāte? Kas tad ir galu galā svarīgs izvēloties krūmus savā dārzā?

Atbilde: viss..... Tieši tā - svarīgi ir visi faktori, bet katram cilvēkam ir savas prioritātes.
Krūmi un koki ir dārza pamat sastāvdaļa. Krūmi attīstās un sasniedz savus brieduma gadus daudz ātrāk par kokiem, un diemžēl, tik pat ātri aiziet bojā. Protams ir krūmi, kuri ar griešanas palīdzību ļoti labi padodas atjaunošanai. Kokaugi var pildīt dažādas funkcijas. Norobežot un tai pat laikā apvienot dažādas dārza zonas, aizsegt nevēlamus skatus, kļūt par uzmanības objektu kā soliter augs.

Ir gan klājeniska, zema, vidēji augsta un augsta auguma krūmi. Citi krūmi ar laiku kļūst kā mazi kociņi (piem: ceriņi). Pēc vainaga izšķir apaļas, plakanas, vertikālas un nokarenas formas.

Ir krūmi ar mūžzaļo lapotni (piem: mūžzaļie rododendri, mahonijas, īleksis). Īpaši nozīmīga ir lapu plātnes forma un krāsa. Krūmi ar smalko lapotni izskatās viegli un ažūri. Lielo lapu īpašnieki rada pilnīgi pretēju iespaidu. Ar lapotnes krāsainību var radīt ziedoša dārza ilūziju. Labs piemērs tam ir gludmalu kārkla šķ. Salix ‘Hakuro Nischiki', kura lapu galiņi krāsojās rozā tonī. Tunberga bārbeles šķ. Berberis thunbergii ‘Rose Glow' lapu plātne ir tumši bordo krāsā, bet jauno dzinumu lapu galiņi ir kā ar bāli rozā krāsu aptraipīti. Šāda tipa krūmi var augt gan kā soliteraugi, gan ieņemt cienīgu vietu puķu, vai krūmu stādījumos. Ieteikums: krūmi ar dekoratīvu lapotni labāk izcelsies uz zaļā fona, vai starp augiem ar kontrastainu, vai atšķirīgu lapu toni.

Plānojot augus savā dārzā var vadīties pēc dažādiem atšķirīgiem principiem. Viens stāda savā dārzā krūmus ar saimnieciskā rakstura nozīmi, cits izvēlās skaisti ziedošus krūmus, kādam ir svarīga smarža, daži vēlās pavadīt dārza kopšanā pēc iespējas mazāk laika, kā saka, lai nebūtu jākopj, iestādi un aizmirsti. Visnotaļ māksla sākās augu izvietošanā un kompozīcijas veidošanā. Bez zināšanām šeit neiztikt. Gandrīz katrs cilvēks, kuram es veidoju un plānoju teritoriju vēlās nepārtrauktas ziedēšanas dārzu. Ziedus no pavasara līdz rudenim. Ar krūmiem vien šajā gadījumā ir par maz. Kopīgā mērķa īstenošanai krūmu sabiedrotiem talkā nāk sīpolpuķes, ziemcietes, dažreiz arī viengadīgie augi.

Visražīgākais gadalaiks ziedu baudīšanai ir pavasaris.

Ar pareizu augu salikumu var paildzināt stādījumu ziedēšanas laiku. Piemēram, agri ziedošiem krūmiem blakus iestādīt vēlāk ziedošus augus, priekšplānā izvietot vasarā ziedošus augus utt.. Ideālā variantā ievēro arī rudens lapu krāsojumu. Vieni krūmi rudenī krāsojās dzeltenos, citi oranžos un pat sārtos toņos. Vasarā augi priecē ar ziedu skaistumu, rudenī ar lapu kontrastainību.

Jā Jūs esat ievērojuši, dažus krūmus rotā arī skaisti auglīši. Ņemot šos faktorus var izveidot mainīgas, un katrā gadalaikā interesantas dobes.

Krūmus nosacīti var sadalīt uz skaisti ziedošiem krūmiem, un krūmiem ar dekoratīvu lapotni. Augu izvēlē primārā nozīme tiek likta uz skaisti ziedošiem augiem - to ziedēšanas ilgumam, krāsai. Krūmiem ar dekoratīvu lapotni - krāsai un lapas plātnes faktūrai.

Dekoratīvas kompozīcijas. Daži krūmi ir mūžzaļi, un saglabā savu lapotni visa gada garumā, citi ziemas laikā ir kaili. Daži bagātīgi zied agri pavasarī (forsītijas), citi priecē mūs ar rudens lapu krāsainību (aronijas, segliņi). Daudzi nes augļus, ar kuriem pievilina putnus. Krūmi pārklāj dārzu ar savu zaļumu, piešķir tam formu, mīkstina stūrus, papildina ar krāsu un smaržu. Skaisti ziedi, lapotne un rudens augļi neprasa pastāvīgas rūpes un tā ir lielāka vērtība krūmu stādījumos.

Krūmu apgriešana. Ziedu stimulēšanas nolūkos daudziem krūmiem ir nepieciešama apgriešana.

Pavasarī ziedošus vasarzaļus krūmus jāapgriež uzreiz pēc ziedēšanas. Lai paātrinātu jauno dzinumu veidošanos, izgriež vecus zarus ar noziedējušiem ziediem. Drīzumā parādās jauni dzinumi ar nākošā gada ziedpumpuriem. Ja pēc ziedēšanas ir gaidāmi augļi, var nedaudz saīsināt zarus un baudīt skaistos auglīšus. Vasaras beigās ziedošus krūmus apgriež pavasarī. Ziedi šiem krūmiem veidojās uz jauniem dzinumiem.