Ziemciešu stādīšana rudenī

Drukāt

Sen jau ir pagājuši tie laiki, kad ziemcietes varēja stādīt divreiz gadā – pavasarī un vasaras otrajā pusē, kad tiek veikta daudzgadīgo ceru sadalīšana. Mūsdienās stādu audzētāji ziemciešu jaunos stādus jau no pavairošanas brīža audzē podiņos, tam piemērotā substratā. Augam paaugoties, tas tiek pārstādīts lielākā podā, bet, sasniedzot vajadzīgo briedumu, nonāk stādu laukumos vai tirdzniecības vietās, no kurienes tālāk aizceļo uz pircēja dārzu.

Šādi pavairotus augus var stādīt visu veģetācijas periodu – no sala līdz salam. Būtībā tā ir auga pārvietošana no poda patstāvīgā augšanas vietā. Auga sakņu sistēma ir kompakta, un augs ir viegli no poda izņemams un pārstādāms. Pārstādot podā audzētus augus jeb konteineraugus, minimali tiek traumēta auga sakņu sistēma, augs neizjūt pārstādīšanas stresu un samērā ātri izveido jaunas saknītes savā jaunajā mājvietā. Galvenais ir nodrošināt augam piemērotu augšanas vietu un mitrumu, lai augs varētu sekmīgi iesakņoties. Īpaši svarīga ir laistīšana vasarā, kad lietus līst mazāk, bet gaisa temperatūra ir augstāka un notiek straujāka mitruma iztvaikošana caur auga lapām. Rudens ir nokrišņiem bagātāks un bieži vien mitruma daudzums augsnē ir pietiekams. Tomēr paļauties uz to arī nevajadzētu, jo gadās arī ar lietiem nabadzīgi rudeņi.

Rudenī podiņos jeb konteineros audzētus augus droši var stādīt līdz brīdim, kamēr zeme nav sasalusi. Septembrī un līdz oktobra vidum iestādītie augi līdz beigsies veģetācijas periods vēl paspēs vēl izveidot jaunās saknītes. Savukārt vēlāk iestādīto augu sakņu kamols pārziemos augsnē un, atsākoties veģetācijas sezonai, pavasarī iesakņosies  jaunajā augšanas vietā.

Kas jāievēro pērkot un stādot konteineraugus:

Latvijā audzētus, daudzgadīgo puķu stādus podiņos plašā izvēlē var iegādāties Stādu audzētāju biedrības organizētājās Stādu parādēs. Liels sortiments un zemākas cenas kā pavasarī ir Rudens Stādu parādēs. 9. Rudens stādu parāde notiks šo sestdien 21. septembrī Bulduru dārzkopības vidusskolas parkā, Jūrmalā, Bulduros. Plašāka informācija www.staduparade.lv.